Forumul Rockerilor Vasluieni
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Forumul Rockerilor Vasluieni

Ca la noi la nimenea!
 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 NEW METAL (Nu Metal)

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
zOdiak
Zdravăn
Zdravăn
zOdiak


Mesaje : 139
Data de inscriere : 28/05/2008
Localizare : Vaslui City

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMar Iul 08, 2008 7:55 pm

Bine v-am gasit!
New Metal sau Nu Metal, gen care se afirma pe la sfarsitul anilor 90 si continuat dupa 2000 pana in prezent, contine elemente comune (care se confunda uneori) din hardcore-rapcore, crossover, industrial rock, alternative rock. groove-metal si metalcore. Recunoscut dupa tipul de tonalitati joase pe care le foloseste (bass cu 5 corzi, distorsionat de cele mai multe ori, chitara cu 7 corzi, acordate foarte jos pentru a obtine un sunet dur si compact), ritmurile diverse inspirate uneori din pop-funk si mai ales din rock industrial, thrash metal-nici o problema.
Domnii de la wikipedia ni-l descriu pe scurt asa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Nu_metal

trupe reprezentative: STATIC X, COAL CHAMBER, POWERMAN 5000, CELLDWELLER, EVANESCENCE, DISTURBED, kOrN, STONE SOUR, MUSHROOMHEAD, SONIC SYNDICATE, SLIPkNoT, ALTER BRIDGE, LIMP BIZKIT, ENTWINE, SOIL, DROWNING POOL, KILLSWITCH ENGAGE, SEETHER, ELECTRIC SIX, GODSMACK, SALIVA, DAMAGE PLAN, DEFTONES, MNEMIC, SYSTEM OF A DOWN, NICKELBACK, RAMMSTEIN, PAIN, THREE DAYS GRACE, ROB ZOMBIE( +wHITE zOMBIE), ORGY, DOPE, MURDER DOLLS, SKILLET, PAPA ROACH, RED, HOT ACTION COP, 311, A.N.I.M.A.L, CLAWFINGER, FAKTION, MUDVAYNE, BUSH, OVER IT, PARAMORE, THERAPY, OTEP, IN THIS MOMENT, ANDREW WK, THE PANIC CHANNEL, SUM 41, ALIAN ANT FARM... cam astea`s cele mai reprezentative. daca vi se pare ca vreti sa mai adaugati ceva, be my guest. Mentionez ca unele trupe de mai sus ajung pe la granitele metalcore si alternative-ului, dar pot fi considerate new metal.

Cum am luat eu contact prima oara cu afacerea asta numita nu metal? scratch ? Eram, ca multi altii, adept al metalului clasic, cu care am crescut in mare parte. Asta stiam am zis cai gata. Ma secam cand auzeam de succesul kOrnului si a Limp Biskit-ului, era perioada lor de glorie, hoardele de pokemoni cu tricouri, mi-am zis ca nu stiu astia ce-i metalu, ala old school si adevarat ca vinu de colectie... afro ... Intr-o zi, ajung printr-un barulet numit Cora (etaju 1 la complex) unde baetii si fetele mai bagau un rock satana uneori...In seara aia au pus mana pe computer, numa new metale -hardcoriste...ok. Am remarcat, parca pt prima oara, ca sunetul acestor trupe, dar si atitudinea lor, era una agresiva, cu un sunet exploziv care pur si simplu a facut sa sara carcasa boxelor, lucru care nu-l reusisem noi cu alde Slayer, Candlemass, D.Theater, Death si alte rautati aduse de noi. M-a enervat chestia asta, mi-am zis ce naiba au pus astia frate in muzica asta a lor de suna asa de dur? ce grindcore ca pusesera niste dinamite de crapau boxele..era un altceva. Dupa cateva zile, a inceput sa-mi placa ideea si am inceput sa caut si eu tot felul de chestii noi.
Un alt doilea impact asupra mea a fost in Iasi, eram in masina unui coleg de facultate si m-a intrebat daca-mi place Korn...yuck i-am zis ca nu-i de mine, eu`s cu de astea clasice, heavy, thrash, etc... Vrand sa-mi faca in ciuda, baga dracu cd cu "Follow the Leader" (era nou aparut atunci)...la volum mare bineinteles, la care stomacul meu sa facut mic din cauza bassilor aia saltareti iar atmosfera din interior parca te sufoca, ce dracu pun astia in sunetul lor frate? Otrava? Parca eram un novice care nu mai ascultasem metal...culmea senzatia asta Laughing !! Interesant, mi-am zis, daca as vrea sa-mi fac o trupa, pai cam asa ar trebui sa sune.

Iar convertirea mea finala a fost la un prieten de-al meu din Bucuresti (vocal intr-o trupa tare), la el acasa, la un sistem de sunet format din Tehnics-ul ala vechi care nu se mai face acum, trupele si auditia de atunci a fost fantastica! Sistemul lui avea un stil de a scoate bassul si o expresivitate a sunetului care m-a terminat!! Din totdeauna am considerat ca tehnologia de sunet si auditia trebuie sa fie sofisticata pt metal.

Asa. Si acum ridic o problema mica-mare, pe care nu o prea ghinesc: vad f multi tineri (de la ...14-20 de ani sa zic) care cauta si asculta trupe old-school (metal) din anii 80-90 (sau cel putin care sunt tributare acelor decade). Oare de ce nu sunt atrasi de noutati? Pe alt forum am vazut niste atitudini ciudate gen: "muzica de pokemoni", "nu e metal", "skate rock", tot felul de non-argumente ironice, iar asta venind din partea unor tipi care...nu cred ca au mai mult de...20-22 de ani,tot pokemoni si ei dealtfel No , ca idee. Freaky!!! In speranta ca nu ma intelegeti gresit si ca rockul e o familie mare si diversa, as vrea sa continuam discutia despre trupe noi si new metal.

Inchei cu 2 exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=847vfNY-L1s

https://www.youtube.com/watch?v=0t0FGyhB6C8
Sus In jos
zOdiak
Zdravăn
Zdravăn
zOdiak


Mesaje : 139
Data de inscriere : 28/05/2008
Localizare : Vaslui City

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: deci viitoru meu Lp se va numi Cross of the Zodiak   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeJoi Iul 10, 2008 9:06 pm

"Unlike traditional metal, the overall defining trait of nu metal guitar playing is the emphasis on mood, rhythm, and texture over melody and complex instrumentation, achieved largely through performance or effects. Generally speaking, the emphasis in the music is on either communicating feelings of angst and hostility, or motivating a crowd to move with the beat—ideally, both at once.

However, guitar playing in nu metal still often varies vastly in complexity, sound, usage and riffs. Bands take elements from several forms of music when composing the riffs for their guitars, causing a high variance between the bands. One common trait of most nu metal bands, however, is to emphasize the guitar as a rhythmic instrument. Riffs often consist of only a few different notes or power chords played in rhythmic, syncopated patterns. To emphasize this rhythmic nature, nu metal guitarists generally make liberal use of palm muting, a technique inherited from thrash metal that is often widely spaced out and blend easily into the surrounding riffs, in a manner similar to grunge and hip hop.

Another common technique with nu metal guitarists is the use of detuned strings whose lower pitch creates a thicker, more resonant sound. Strings detuned in this way are often drop-D or lower, sometimes adding a seventh string. This technique is often criticized as a misuse of alternate guitar tunings, with detractors emphasizing the ease and frequency with which power chords are played. When Korn first began its career, members of the band stated that guitar solos had become saturated and too boring in the rock industry, thus they felt no need for them. A very commonly held opinion by traditional metal musicians, like Zakk Wylde was that nu metal bands did not do solos primarily because of their inabilities to execute complex and intricate scales. This is typical of nu metal bands in that guitar solos are rare in nu metal songs in general." @Sursa- Wikipedia
[img]NEW METAL (Nu Metal) K7Chitarra[/img][url][/url]
[img]NEW METAL (Nu Metal) KOrNheadsboard[/img]
"Bass guitar
The speed and skill of a bassist in traditional heavy metal plays a large role in the band's sound, complementing percussive tempos (and occasionally the guitar riffs) and adding strong rhythmic pulse to the band. Nu metal bass parts are often reminiscent of hip hop or funk grooves, and in some songs, slap bass technique is used to give the music a funk groove. The bass in nu metal is occasionally the driving force behind the music.
Typically, most nu metal bands use basses that require more than the traditional four strings, such as five-string basses, which provides an extended lower register. Fieldy of Korn and Sam Rivers of Limp Bizkit use five string basses." @Idem
[img]NEW METAL (Nu Metal) Limpbizkit_wes_1998[/img]
Wes Borland: [img]NEW METAL (Nu Metal) Limp14nb5[/img]
Sus In jos
Napasta
Zdravăn
Zdravăn
Napasta


Mesaje : 115
Data de inscriere : 19/05/2008
Localizare : Barlad

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeLun Iul 14, 2008 3:50 am

O muzica foarte energica si agresiva si destul de tehnica. Merge foarte bine uneori. Dar nu chiar toate trupele alea is nu(new) metal :-/
Sus In jos
http://paradexul.blogspot.com/
lord
Copchil
Copchil
lord


Mesaje : 45
Data de inscriere : 30/06/2008
Varsta : 36
Localizare : vaslui

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeLun Iul 14, 2008 5:25 pm

o melodie care mia placut .....si o mai ascult din cand in cand...tot static x
https://www.youtube.com/watch?v=2fiWsb9jQG8&feature=related
Sus In jos
zOdiak
Zdravăn
Zdravăn
zOdiak


Mesaje : 139
Data de inscriere : 28/05/2008
Localizare : Vaslui City

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: News   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMar Iul 22, 2008 8:08 pm

Cateva noutati pirat :

FEAR FACTORY- https://www.youtube.com/watch?v=ogb5ay5MWXo unul dintre cele mai bune song-uri pe care le-am auzit in ultimul timp!

SLIPKNOT- https://www.youtube.com/watch?v=1i_72iKvbtI de pe ultimul album, "All Hope is Gone". suna bine.

OTEP - https://www.youtube.com/watch?v=xlaKJoFomXk cover Nirvana! Awesome!
Sus In jos
L0ST
Bătrân
Bătrân
L0ST


Mesaje : 338
Data de inscriere : 11/05/2008
Varsta : 35
Localizare : In pãdure

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMar Iul 22, 2008 11:10 pm

fear factory nu baga industrial ?
Sus In jos
zOdiak
Zdravăn
Zdravăn
zOdiak


Mesaje : 139
Data de inscriere : 28/05/2008
Localizare : Vaslui City

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMier Iul 23, 2008 7:27 am

Fear Factory sunt, alaturi de trupe ca White Zombie, Ministry, Soundgarden, Grip Inc., parintii metalcore-ului si ai new-metal- ului. Da, au avut influente din rockul de tip industrial, dar in acelasi timp fiind o trupa de death-metal (primul album), urmand ca prin albumul "Demanufacture" sa-si consolideze stilul asta al lor (care suna la fel si in prezent), un fel de metalcore...
Piesa de mai sus, Archetype (si albumul) eu nu pot s-o incadrez decat ca new metal. Nu stiu ce altceva ar putea fi. Si suna bestial!! cheers
Sus In jos
lord
Copchil
Copchil
lord


Mesaje : 45
Data de inscriere : 30/06/2008
Varsta : 36
Localizare : vaslui

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMier Iul 23, 2008 4:33 pm

sunteti cativa ca re asculta din astea...dar
nimeni nu asculta ozzy osbourne?..hard rock...acdc poate mai ascultati....ceva alice in chains...
altceva..
Sus In jos
lord
Copchil
Copchil
lord


Mesaje : 45
Data de inscriere : 30/06/2008
Varsta : 36
Localizare : vaslui

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMier Iul 23, 2008 4:34 pm

numai noutati...

stiti chestia....oldies but goldies
Sus In jos
zOdiak
Zdravăn
Zdravăn
zOdiak


Mesaje : 139
Data de inscriere : 28/05/2008
Localizare : Vaslui City

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeMier Iul 23, 2008 5:26 pm

lord a scris:
sunteti cativa ca re asculta din astea...dar
nimeni nu asculta ozzy osbourne?..hard rock...acdc poate mai ascultati....ceva alice in chains...
altceva..

@Lord:
1. Fii pe subiect. E pagina despre cutare, zici despre cutare. That`s a rule.
2. Ce cauta Alice In Chains in afirmatia ta? ca-i din alt film fata de Ozzy si Ac/Dc... alien
3. Ai la rubrica genuri unde sa scrii, nu te impiedica nimeni. Ia si scrie impresiile tale pe pagina Heavy Metal. De exemplu, daca esti asa pasionat de oldies, ia baga tu un TOP 10 ALBUME HEAVY METAL ALL TIME. Hai ca nu-i rea ideea Wink , sunt si eu curios ce ar iesi.
Sus In jos
lord
Copchil
Copchil
lord


Mesaje : 45
Data de inscriere : 30/06/2008
Varsta : 36
Localizare : vaslui

NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitimeJoi Iul 24, 2008 8:48 pm

hm.... off topicul asta....
trebuie sal respect...ce sa fac..
dar din cand in cand se mai face cate o exceptie....ca de .. ne mai trezim si noi so luam in alta parte Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





NEW METAL (Nu Metal) Empty
MesajSubiect: Re: NEW METAL (Nu Metal)   NEW METAL (Nu Metal) Icon_minitime

Sus In jos
 
NEW METAL (Nu Metal)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Doom metal
» symphonic metal
» Salbatic Metal
» Thrash metal anyone?
» brutal death metal

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul Rockerilor Vasluieni :: Genuri și formații :: Altele-
Mergi direct la: